Republican Candidates in March Primary Election

LIBERTY, December 15, 2017 - Republican Candidates in the March Republican Primary.
Office Sought Ballot Name Party
U. S. Senator Bruce Jacobson, Jr. REP
U. S. Senator Geraldine Sam REP
U. S. Senator Mary Miller REP
U. S. Senator Stefano de Stefano REP
U. S. Senator Ted Cruz REP
U. S. Representative District 36 Brian Babin REP
Governor Barbara Krueger REP
Governor Greg Abbott REP
Governor SECEDE Kilgore REP
Lieutenant Governor Dan Patrick REP
Lieutenant Governor Scott Milder REP
Attorney General Ken Paxton REP
Comptroller of Public Accounts Glenn Hegar REP
Commissioner of the General Land Office Davey Edwards REP
Commissioner of the General Land Office George P. Bush REP
Commissioner of the General Land Office Jerry Patterson REP
Commissioner of the General Land Office Rick Range REP
Commissioner of Agriculture Sid Miller REP
Commissioner of Agriculture Trey Blocker REP
Railroad Commissioner Christi Craddick REP
Railroad Commissioner Weston Martinez REP
Justice, Supreme Court, Place 2 Jimmy Blacklock REP
Justice, Supreme Court, Place 4 John Devine REP
Justice, Supreme Court, Place 6 Jeff Brown REP
Judge, Court of Criminal Appeals Place 8 Dib Waldrip REP
Judge, Court of Criminal Appeals Place 8 Jay Brandon REP
Judge, Court of Criminal Appeals Place 8 Michelle Slaughter REP
Member, State Board of Education, District 7 Matt Robinson REP
State Senator, District 3 Robert Nichols REP
State Representative District 18 Emily Kebodeaux Cook REP
State Representative District 18 Ernest Bailes REP
Justice, 9th Court of Appeals District, Place 3 Leanne Johnson REP
Justice, 9th Court of Appeals District, Place 4 Hollis Horton REP
District Judge, 75th Judicial District Mark Morefield REP
District Judge, 253rd Judicial District Chap Cain REP
District Judge, 253rd Judicial District Mark Beausoleil REP
County Judge Craig McNair REP
County Judge Jay Knight REP
County Judge Phil Fitzgerald REP
Judge, County Court-at-Law Tommy Chambers REP
District Clerk Donna G. Brown REP
District Clerk Delia Sellers REP
County Clerk Doyelle Turner REP
County Clerk Lee Haidusek Chambers REP
County Treasurer Kim Harris REP
County Surveyor John C. "Johnny" Moorman REP
County Commissioner Pct.2 Greg Arthur REP
County Commissioner Pct.2 Kenny Brand REP
County Commissioner Pct.4 Leon Wilson REP
Justice of the Peace Pct.1 Stephen Hebert REP
Justice of the Peace Pct.3 Cody Parrish REP
Justice of the Peace Pct.4 David Ripkowski REP
Justice of the Peace Pct.4 Larry Wilburn REP
Justice of the Peace Pct.5 Tim Magee REP
Justice of the Peace Pct.5 Wade Brown REP
Justice of the Peace Pct.6 Ralph Fuller REP

 

 
Find Local T.V. Listings

Enter your zip code: Reference tools for you Forms for your site

find

 

Copyright � i-dineout.com. All rights reserved

For questions, comments, advertising information or to send a press release